#40 Piosenki o Kalifornii cz.2

W poprzednim wpisie pojawiły się 2 piosenki popowe i jedna z gatunku hip-hopu. W tej części pojawi się więcej rockowych brzmień, ale również coś ze ‚starszego’ popu.

The Mamas & The Papas – California Dreamin’

Piosenka pt. „California dreamin’ ” jest bez wątpienia jednym z klasyków, którego młodsze pokolenia mogą nie kojarzyć. Utwór ma dość krótki i prosty tekst, ale za to jakże wymowny. Opowiada on o tęsknocie za ciepłą Kalifornią podczas mroźnej zimy.

„All the leaves are brown and the sky is gray; I’ve been for a walk on a winter’s day; I’d be safe and warm if I was in L.A.; California dreamin’ on such a winter’s day” co można przetłumaczyć jako „Wszystkie liście są brązowe, a niebo szare, byłem na spacerze w zimowy dzień, czułbym się bezpiecznie i ciepło gdybym był w Los Angeles, marzę o Kalifornii w tej zimowy dzień”.

Mówi się, że autorzy utworu, John and Michelle Phillips, którzy również byli członkami zespołu, odwołują się w tej piosence do zimy w Nowym Jorku.

Red Hot Chili Peppers – Under the Bridge

Piosenka RHCP pt. „Under the Bridge” ma już 24 lata! A mimo to, do dzisiaj jest niezwykle chwytliwym utworem.

Rozpoczyna się ona od słów „Sometimes I feel like I don’t have a partner; Sometimes I feel like my only friend; Is the city I live in, the city of angels” w tłumaczeniu „Czasami czuję się, jakbym nie miał nikogo, Czasami czuję, że moim jedynym przyjacielem jest miasto w którym mieszkam, Miasto Aniołów”. Choć wydaje się, że jest to zwykła sympatia do Los Angeles, mówi się, że ta piosenka ma również drugie, ukryte znaczenie. Wokalista grupy, Anthony Kiedis, napisał ten utwór aby opisać swoje wspomnienia z czasów jak był uzależniony od narkotyków i również z okresu po pokonaniu nałogu.

„It’s hard to believe that there’s nobody out there; It’s hard to believe that I’m all alone; At least I have her love, the city she loves me; Lonely as I am, together we cry.” co oznacza „Trudno uwierzyć, że nikogo tam nie ma, trudno uwierzyć, że jestem sam. Przynajmniej mam miłość miasta, miasta, które mnie kocha. Jest samotna jak ja, razem płaczemy”. Znaczna część piosenki odnosi się do samotności. Mówi się, że kiedy wokalista grupy skończył z narkotykami, czuł się odosobniony w zespole. Inni jego członkowie wciąż brali twarde narkotyki lub palili marihuanę. Czuł więc, że tylko LA jest wciąż jego przyjacielem i kompanem.

Dalsza część utworu jest równie smutna i nostalgiczna. Tytuł utworu, który oznacza „pod mostem”, odnosi się wg. autora do tego, jak trudno było pójść pod most i kupić używki. Choć Kiedis przed wiele lat odmawiał określenia dokładnej lokalizacji TEGO mostu, to na podstawie jego biografii można zawęzić listę do 3 konkretnych miejsc w Los Angeles: mostu w MacArthur Park, Belmont Tunnel lub skrzyżowania Santa Monica Freeway z Hoover Street.

Red Hot Chili Peppers – Californication

Kolejna piosenka Red Hot Chili Peppers pt. „Californication” jest pierwszym utworem w moim zestawieniu, który ma negatywny wydźwięk o Kalifornii. Opowiada on mrocznej stronie Hollywood, modzie na operacje plastyczne czy ogłupiających plotkach ze świata showbiznesu.

Pierwsza zwrotka zawiera słowa „Little girls from Sweden; Dream of silver screen quotations; And if you want these kind of dreams; It’s Californication”, które oznaczają „Mała dziewczynka ze Szwecji marzy o srebrnym ekranie, jeśli Ty też masz takie marzenia, to to jest kalifornizacja”. Chodzi tutaj o to, aby pokazać jak Kalifornia jest widziana na całym świecie. Znana jest ze swoich gwiazd i życia jakie prowadzą, przez co ludzie na całym świecie bezrefleksyjnie chcą żyć tak jak oni.

Dalej słyszymy „Pay your surgeon very well; To break the spell of aging; Celebrity skin is this your chin; Or is that war you’re waging?” czyli „zapłać dobrze swojemu chirurgowi plastycznemu, żeby oszukać starzenie, skóra celebryty to Twoja maska, czy może to jest wojna którą prowadzisz?”

Jedna z kolejnych zwrotek brzmi „Space may be the final frontier, But it’s made in a Hollywood basement; Cobain can you hear the spheres; Singing songs off station to station; And Alderaan’s not far away; It’s Californication”, co w tłumaczeniu oznacza „Kosmos to może być ostateczna granica, ale zrobiono go przecież w hollywodzkiej piwnicy, Cobain czy słyszysz muzykę sfer, spiewając piosenki Station to Station, a Alderaan wcale nie jest tak daleko, to kalifornizacja”. Zwrotka może wydawać się skomplikowana, jednak łatwo ją wytłumaczyć. W odniesieniu do kosmosu i piwnicy chodzi o wszechobecne teorie spiskowe dotyczące sfałszowanej wyprawy na księżyc. Kolejne dwa wersy odnoszą się do Kurta Cobaina i płyty Davida Bowie’go „Station to Station” na której znajdował się utwór pt. „The Man Who Sold the World” czyli „Człowiek, który sprzedał Świat”. Na końcu znajduje się odniesienie do Star Wars i planety, która została w tym filmie zniszczona.

Jeśli zrozumie się tekst piosenki, staje się ona niezwykle smutna, ale też prawdziwa. Jest to jeden z niewielu utworów opowiadających o ciemnych stronach Kalifornii.

Scott McKenzie – San Francisco

Jest i piosenka o San Francisco 🙂 ! Opowiada ona o hipisowskiej stronie tego miasta, która niestety zniknęła na rzecz panującej obecnie technologicznej rewolucji.

„If you’re going to San Francisco; Be sure to wear some flowers in your hair; If you’re going to San Francisco; You’re gonna meet some gentle people there” – „Jeśli wybierasz się do San Francisco, upewnij się, że masz kwiaty we włosach, Jeśli wybierasz się do San Fransisco, spotkasz tu delikatnych ludzi”.

„For those who come to San Francisco; Summertime will be a love-in there (…)” czyli „Dla tych, którzy przyjeżdzają do San Francisco, lato to będzie spotkanie z medytacją, miłością i muzyką (…)”. Mówi się, że ta piosenka stała się nieoficjalnym hymnem dzieci kwiatów, ruchu hipisowskiego i przeciwników wojnie w Wietnamie. Piosenka promowała również festiwal muzyki pop w Montrealu w 1967 roku.

Albert Hammond – It Never Rains In Southern California

Ostatnia piosenka w moim zestawieniu to  utwór pt. „It never rains in Southern California” w wykonaniu Alberta Hammonda. Wydaje się, że opowiada ona tylko o świetnej pogodzie Kalifornii. Nic bardziej mylnego. Mówi ona o zmaganiach aktora, który w pogoni za marzeniami, przeprowadza się na Złote Wybrzeże.

„Got on board a westbound 747; Didn’t think before deciding what to do; Ooh, that talk of opportunities; TV breaks and movies (…)” co oznacza „wsiadłem na pokład 747 nie myśląc wcześniej co zrobię, oh te wszystkie rozmowy o możliwościach, wiadomości w TV i filmy (…) „. Zwrotka ta mówi o tym, jak Hollywood kusi ludzi z całego świata wielką karierą.

Refren brzmi „Seems it never rains in southern California; Seems I’ve often heard that kind of talk before; It never rains in California; But girl don’t they warn ya; It pours, man it pours”. „Wydaje się, że nigdy nie pada deszcz w Kalifornii, wydaję mi się, że już gdzieś to wcześniej słyszałem, że nigdy nie pada w Kalifornii. Ale dziewczyno, oni nie ostrzegli. Tam pada, człowieku, tam pada”. Okazuję się więc, że Kalifornia nie jest tak wspaniałym miejscem jak to jest ogólnie przyjęte 🙂 .

 

 

#39 Piosenki o Kalifornii cz.1

Kalifornia to chyba jedna z najczęściej pojawiających się lokalizacji w amerykańskich piosenkach. Śpiewają o niej wokaliści popu, rocka i rapują gwiazdy hip hopu. Większość z tych utworów zna pewnie każdy z nas i choć często bezwiednie podśpiewuje je pod nosem, to tak naprawdę nie wie, że śpiewa o Kalifornii 🙂 .

Katy Perry ft. Snoop Dogg- California Gurls

Jedną z bardziej znanych piosenek (ale oczywiście nie tą najbardziej klasyczną) jest utwór Katy Perry o jednoznacznym tytule „California Gurls”. Tak, „Gurls”, a nie „Girls”.

Mówi się, że ta piosenka to odpowiedź na popularną piosenkę Alicii Keys i Jay-z o Nowym Jorku pt. „Empire State of Mind”. Zarówno Katy Perry, jak i Snoop Dogg urodzili się i wychowali na zachodnim wybrzeżu, można więc stwierdzić, że postawili sobie za punkt honoru obronienie Kalifornii 😉 .

Refren piosenki brzmi „You could travel the world; But nothing comes close; To the Golden Coast; Once you party with us; You’ll be falling in love” co można przetłumaczyć jako „Możesz zwiedzić cały Świat, ale nic nie da się porównać do Złotego Wybrzeża, kiedy już raz się z nami zabawisz, pokochasz to”.

Dalej jest o kalifornijskich dziewczynach „California gurls; We’re unforgettable; Daisy dukes, bikinis on top; Sun-kissed skin, so hot; We’ll melt your popsicle (…); We’re undeniable; Fine, fresh, fierce; We got it on lock; West Coast represent (…)” czyli „My, kalifornijskie dziewczyny, jesteśmy niezapomniane, krótkie spodenki, top, skóra muśnięta słońcem, stopimy twoje lody (…), jesteśmy niezaprzeczalne, wspaniałe, świeże, ostre, jesteśmy z tym związane, reprezentujemy zachodnie wybrzeże (…)”.

W dalszej części piosenki śpiewają również o znanych miejscach w Kalifornii, czyli Venice Beach czy Palm Springs.

Rihanna – California King Bed

Jest to jedna z niewielu piosenek Rihanny, której nie potrafiłam nigdy polubić… ale dość tej prywaty 🙂 .

Jest to ballada o miłości, związku i rozstaniu. W refrenie piosenkarka odwołuje się do tytułu utworu śpiewając „In this California king bed; We’re ten thousand miles apart” czyli „W tym kalifornijskim łóżku jesteśmy od siebie oddaleni o dziesięć tysięcy mil”. Jest to odniesienie do… rozmiaru łóżka. California King Bed jest to bowiem największy dostępny rozmiar – 183×213 cm. Rihanna chciała więc zaznaczyć tutaj, że są NAPRAWDĘ daleko od siebie 😉 .

2pac ft. Dr.Dre – California Love

Piosenka 2pac’a i Dr.Dre pt. „California Love” to niezaprzeczalnie jeden z klasyków. Sam tytuł pokazuje, że Kalifornię po prostu trzeba kochać 🙂 .

Nie da się ukryć, że większość artystycznego świata skupia się na południu Kalifornii, w okolicach Los Angeles. Dlatego właśnie to miejsce jest częściej wymieniane w piosenkach niż np. San Francisco czy nasze San Jose. Tutaj siedzą tylko informatycy bez umiejętności wokalnych 😉 .

Piosenka zaczyna się od słów „(…) California…knows how to party; In the city of L.A.; In the city of good old Watts; In the city, the city of Compton (…)” co można przetłumaczyć jako „(…) Kalifornia wie jak się bawić, w mieście LA, w starym, dobrym Watts, w mieście Compton (…)”. Watts i Compton to części LA powiązane mocno z przestępczością (więcej o tym w tym poście). Compton to miasto, Watts to dzielnica, jednak obie te lokalizacje dawno wsiąknęły w ogromne Miasto Aniołów.

Dalej można usłyszeć „Now let me welcome everybody to the wild, wild west; A state that’s untouchable like Elliot Ness (…) It’s all good, from Diego to tha Bay; (…) Dre puttin it down for California” czyli „Pozwólcie mi przywitać wszystkich na dzikim, dzikim zachodzie, stanie nietykalnym jak Elliot Ness (…) Wszystko jest w porządku od Diego do Bay (…) Dre nagrywa tą piosenkę dla Kalifornii”. Elliot Ness był to dowodzący oddziału tzw. Nietykalnych, czyli grupy walczącej z gangiem Al Capone. Diego i Bay to natomiast odniesienie do miast w Kalifornii – San Diego i San Francisco, które znajduje się nad Zatoką (ang. Bay). Można również uznać, że chodzi o cały obszar nad Zatoką, nazywany potocznie Bay Area. San Diego jest na południu stanu, SF na północy. Chodzi więc zapewne o to, że w całej Kalifornii wszystko ma się dobrze 🙂 .

Następnie pojawia się zwrotka 2pac’a. ” (…) Let me serenade the streets of L.A.; From Oakland to Sack-town; The Bay Area and back down; Cali is where they put they mack down (…) ” – „Pozwól mi śpiewać na ulicach LA, od Oakland do Sacktown, Bay Area i z powrotem, Kalifornia to jest miejsce gdzie ludzie tańczą (…)”. Oakland jest to miasto znajdującego się obok San Francisco, czyli na zachodzie. Sacktown to potoczna nazwa Sacramento, stolicy Stanu, znajdującej się na wschodzie. Chodzi więc tutaj o kolejną stano-znawczą  wycieczkę po Kalifornii 🙂 .

Na koniec pojawiają się słowa ” (…) longbeach in tha house (…); Oaktown, Oakland definately in tha house (…) ; Frisko, Frisko; hey, you know LA is up in this; Pasadina, where you at; (…) Inglewood, Inglewood always up to no good; even Hollywood tryin to get a piece baby; Sacramento, sacramento where ya at? (…)” – „Long beach jest tutaj (…), Oaktown, Oakland absolutnie jest z nami, Frisko Firsko, hej, czy wiesz, że LA też tu jest, Pasadena, gdzie jesteście, Ingelwood, Ingelwood zawsze zrobi coś niedobrego, nawet Hollywood chce swój kawałek, Sacramento, Sacramento, gdzie jesteście”. W tym fragmencie 2pac i Dr.Dre wymieniają najbardziej znane miasta w Kalifornii. Zaczynają od Long Beach, które znajduje się przy LA, później rapują o Oakland (Oaktown to potoczna jego nazwa), o Firsko czyli San Francisco, Pasadenie, Inglewood, Hollywood i Sacramento. Niestety zapomnieli o San Jose…

cdn.