#51 Po$t o dolarach cz.2

W drugiej części postu o amerykańskich dolarach skupię się na monetach i ogólnych interesujących faktach dotyczących tej waluty.

Mennice Stanów Zjednoczonych

Monety są wybijane prze Mennicę Stanów Zjednoczonych, a do użytku wprowadza je Bank Rezerwy Federalnej (Federal Reserve Banks). Obecnie są 4 pracujące mennice w Stanach Zjednoczonych: Denver, Filadelfia (Philadelphia), San Francisco (yay!) i West Point. Każda z nich ma własny znak mennicy, jest to odpowiednio D, P, S i W.

Denver zajmuje się produkcją tych, które trafiają do obiegu. W swoim portfelu miałam najwięcej monet właśnie z tej mennicy. W Filadelfii również wybija się monety do obiegu, ale tam również wytwarza się matryce do monet. W tym mieście znajduje się także wydział projektowania i grawerowania. Bliskie memu sercu San Francisco ( 🙂 ) zajmuje się obecnie produkcją tzw. proof-coinage. Nie znalazłam odpowiednika dla tego słowa w języku polskim, ale są to monety wybijane do sprawdzenia matryc, w celach archiwalnych i dla numizmatyków. West Point natomiast wytwarza sztabki złota, srebra i platyny, a także monety pamiątkowe. Ponieważ West Point przetrzymuje tak duże ilości sztabek złota, nie zezwolono na organizowanie wycieczek w tej mennicy.

Fort Knox nie zajmuje się produkcją monet, jest jednak filią Mennicy Stanów Zjednoczonych. Figuruje również pod nazwą Depozytorium Złota w Stanach Zjednoczonych, co jednoznacznie wyjaśnia jaką ważną funkcję pełni. Jest to pilnie strzeżone miejsce, w którym przechowywane są zasoby złota i okazjonalnie inne wartościowe przedmioty. Mówi się, że w Fort Knox znajduje się 2,3% złota kiedykolwiek wydobytego przez człowieka.

Monety

Obecnie w obiegu znajdują się monety o następujących nominałach: 1 cent, 5 centów, 10 centów, 25 centów, 50 centów i 1 dolar. Przelicznik jest oczywisty: 1 dolar to równowartość 100 centów.

Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/penny
Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/penny

Moneta o najmiejszym nominale, czyli jednocentówka, nazywana jest również „penny”. Jest to jedyna moneta, której awers przedstawia postać ze skierowaną twarzą w prawo. Znajduje się na nim Abraham Lincoln. Moneta ta produkowana jest w Denver i Filadelfii. Wyprodukowanie jednej monety to koszt 1.67 centa. Straty wynikające z produkcji 1-centówki w 2013 wynosiły aż 55,000,000 dolarów.

Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/nickel
Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/nickel

Moneta zwana „nickel” to pięciocentówka. Nazwa ta wyniki ze składu monety, 25% to właśnie nikiel. Na jej awersie znajduje się wizerunek Thomasa Jeffersona, a także słowo „Liberty”, które oznacza „wolność”. Czcionka była wzorowana na charakterze pisma Jeffersona. Moneta ta produkowana jest w Filadelfii. W chwili obecnej koszt wyprodukowania jednej monety o tym nominale to aż 9 centów.

Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/dime
Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/dime

„Dime” to moneta o nominale 10 centów. Na awersie znajduje się wizerunek Franklina Roosevelta, rewers przedstawia gałąź oliwna, pochodnię i gałąź dębu. Jest to najmniejsza moneta ze wszystkich będących w legalnym obiegu (średnica 17.90 mm). Koszt wyprodukowania jednej monety to 5.65 centa. Moneta wybijana jest w Denver i w Filadelfii.

Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/quarter
Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/quarter

Ćwierćdolarówka na swoim awersie przedstawia wizerunek George’a Washingtona. Rewers monety się zmienia. Od 2010 do 2021 roku działa program, który nazywa się „America the Beautiful Quarters” (tłum. piękno Ameryki na ćwierćdolarówkach). Każdego roku ustala się pięć wzorów (w 2021 jeden), przedstawiających park narodowy lub inne ważne miejsce z konkretnego stanu. Przez cały ten rok wybijane są monety właśnie z tym rewersem. W kolejnym roku jest to kolejnych pięć i tak dalej, do 2021 roku. W tym roku są to monety z miejscami z Michigan, Wisconsin, Minnesoty, Georgii i Rhode Island. Nie oznacza to oczywiście, że monety te produkowane są właśnie w tych Stanach. Nadal wytwarzaniem monet zajmują się mennice, w przypadku ćwierćdolarówek jest to Denver i Filadelfia.

Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/half-dollar
Źródło: https://www.usmint.gov/coins/coin-medal-programs/circulating-coins/half-dollar

Moneta o nominale 50 centów jest największą ze wszystkich będących obecnie w legalnym obiegu. Z jednej strony monety widnieje wizerunek John F. Kennedy’ego, z drugiej zaś znajduje się pieczęć Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Piećdziesięciocentówka nie jest popularną monetą, jest to jedyna, której nie mogłam znaleźć w swoich „zbiorach”. A nie szukałam tylko w portfelu, ale także w szufladzie z drobniakami, do której wrzucamy ciążące nam monety. Te przeznaczone do użytku w powszechnym obiegu były produkowane do 2002 roku, obecnie wybijane są tylko kolekcjonerskie pięćdziesięciocentówki. Nie oznacza to jednak, że znikną one z obiegu. Jeśli ich ilość znacznie się zmniejszy, możliwe, że zostaną one ponownie zamówione w mennicy.

Źródło: https://www.usmint.gov/learn/kids/coins-and-medals/circulating-coins/dollar
Źródło: https://www.usmint.gov/learn/kids/coins-and-medals/circulating-coins/dollar

Moneta o nominale jednego dolara nigdy nie była popularna w Stanach, większym powodzeniem cieszy się banknot o tej samej wartości. Od grudnia 2011 roku monety te nie są wpuszczane do legalnego obiegu monet. Można je jednak zamówić na stronie mennicy w celach kolekcjonerskich lub użytkowych. Monety te nazywają się „Native American $1 Coin”, czyli przedstawiają one rdzennych Amerykanów. Na obecnym wzorze znajduje się wizerunek Sacajawei, indiańskiej przewodniczki i tłumaczki, która przyczyniła się do eksploracji Ameryki. Po drugiej stronie stronie widnieje wizerunek Jim’a Thorpe’go, sportowca indiańskiego pochodzenia.

Aby zwiększyć popularność tej monety, wprowadzono w poprzednich latach program, który nazywał się „Presidential $1 Coin Program” (tłum. prezydencki program monet jednodolarowych). Od 2007 do 2011 roku wytwarzano monety do ogólnego obiegu. Jednak ponieważ nie zyskały one na popularności i wiele z nich było nieużywanych, od 2012 do 2016 wybijano już jedynie kolekcjonerskie monety. Tak jak wskazuje nazwa programu, przedstawiały one na jednej stronie wizerunki Prezydentów Stanów Zjednoczonych. Na drugiej stronie znajdowała się Statua Wolności.

Ciekawostki o dolarach

  • Banknoty amerykańskie można złożyć aż 8000 razy, zanim się podrą. Nie chodzi oczywiście o jednorazowe złożenie, a kolejne po sobie 😉 ,
  • Podobno aż 90% banknotów ma na sobie ślad kokainy,
  • w 1934 i 1935 roku drukowano banknoty o nominale $100,000. Byłī one używane jedynie między bankami, nigdy nie trafiły do legalnego obiegu,
  • Północna Korea jest największym fałszerzem amerykańskich dolarów. Podrobili oni banknoty o nominałach 50 i 100 dolarów, które są tak świetną podróbką, że mówi się o nich „superdolary”. Jak wynika z danych z 2009 roku, wartość wykrytych podróbek to aż 45 milionów dolarów,
  • Średnia długość życia amerykańskiej monety to 25 lat,
  • Szacuje się, że każdego roku Amerykanie wyrzucają monety o wartości 62 milionów dolarów.